Bestyrelse

Bygningskultur Foreningen i Lyngby-Taarbæk

Bestyrelse

Formand

Bente Kjøller, jurist

Landmålervej 8

2800 Kongens Lyngby

Tlf. 45 88 33 37

Mail: bygningskultur.ltk@gmail.com

 

Næstformand

Mirjam Gelfer-Jørgensen, kunsthistoriker, dr. phil.

Trongårdsvej 25 A

2800 Kgs. Lyngby

Tlf. 45 87 87 27

Mail: mirjam@gelfer.com

 

Næstformand

Tine Rask Eriksen, mag. art. (pædagogik og formidling), phd

Chr. Winthers Vej 32 B

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 45 88 64 66

Mail: tre@mail.tele.dk

 

Kasserer

Peer Martin Larsen, civilingeniør

Dannebrogs Allé 9

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 45 88 19 17

Mail: p.martin.larsen@gmail.com

 

Jens Clemmensen, arkitekt

Strandvejen 600, 1.

2930 Klampenborg

Mobil: 20 51 48 34

Mail: jens.clemmensen@privat.dk

 

Niels Friderichsen, ingeniør (el)

Høstvej 4C

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 45 87 26 17

Mobil: 22 55 21 34

Mail: stelni1787@gmail.com

 

Morten Friis, arkitekt

Lundtoftevej 51 A

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 45 88 97 18

Mail: friis@arcline.dk

 

Birgitte Bøggild Johannsen

C.F. Holbechs Vej 6

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 45 85 08 87

Mail: birgitte.b.johannsen@natmus.dk

 

Hanne Bonne Jørgensen, jurist

Caroline Amalie Vej 70

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 30 62 77 88

Mail: hbj@sum.dk

 

Anne Mette Kolringen, økonom

Christiansrovej 2, st.

2930 Klampenborg

Tlf: 61 11 84 38

Mail: amkolringen@gmail.com

 

Sten Langvad, akademiingeniør (bygning)

Asavænget 24

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 45 88 05 43

Mobil 22 13 15 36

Mail: stenlangvad@liv

 

Erik D. Præstegaard

Spurveskjulparken 10

2830 Virum

Mobil: 40 71 50 89

Mail: edp@privat.tele.dk

 

Jan René Rasmussen, arkitekt

I.H. Mundts Vej 4B

2830 Virum

Tlf: 29 72 11 88

Mail: janrenerasmussen@gmail.com

 

Ole Vedel, arkitekt

Toftegærdet 13A

2800 Kgs. Lyngby

Tlf: 21 31 25 55

Mail: vedellyngby@youmail.dk

 

Suppleant

 

Henrik Brade Johansen

Åbrinken 4

2830 Virum

Mobil: 4078 1025

Mail: hrj@ltk.dk

_______________________________________________________________________________________

Bygningskultur Foreningen i Lyngby-Taarbæk